DOLOMITY


*** Odległość od Krakowa ***

pociąg

Odległość między miejscowościami Kraków i Dolomity wynosi 1093km. Odległość drogami wynosi 935.6km.

W Dolomity łatwo dotrzeć z pobliskich włoskich miast: Bergamo, Mediolanu czy Wenecji. Potem pociągiem można dojechać do miejscowości Dobbiaco albo Calzalo di Cadore (jeśli nie jedzie się samochodem). Następnie można wybrać połączenie autobusem i dotrzeć do wybranych miejscowości górskich.


dolomity

*** Dolomity ***

Pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch, część Południowych Alp Wapiennych w Alpach Wschodnich. Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal (Val Pusteria) na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Punta Penia (3342 m n.p.m.) i Punta Rocca (3309 m n.p.m.) w masywie Marmolady, Antelao (3263 m n.p.m.), Tofany. Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia – prowincji Trentino, północna – prowincji Bolzano-Alto Adige/Bozen-Südtirol. W 2009 roku Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



*** Rdzenna ludność ***

Rdzenna, zanikająca już ludność Dolomitów to Ladynowie, posiadający własną kulturę i język ladyński, którym posługuje się jeszcze niewielka część mieszkańców (ok. 30 000). Gromadzeniem informacji o kulturze ladyńskiej zajmują się Institut Ladin Micurá de Rü w San Martino (Alta Badia) oraz muzeum etnograficzne w Vigo di Fassa.

Ladynowie

*** Turystyka ***

turystyka Dolomity mają bardzo duże walory turystyczne. Według UNESCO powszechnie uważane są za jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo obszarów górskich na świecie[10]. Duża liczba poszarpanych grani, turni i baszt skalnych, bardzo stromych stoków, urwisk oraz wielkich kilkusetmetrowych pionowych ścian skalnych, głębokich dolin i zjawisk krasowych tworzy spektakularny krajobraz. Zimą Dolomity są popularnym ośrodkiem narciarskim, a latem oferują olbrzymią liczbę szlaków górskich, via ferrat oraz szlaków rowerowych.

Spośród wielu ośrodków sportów zimowych w Dolomitach najbardziej znana za sprawą Olimpiady Zimowej z 1956 roku jest Cortina d’Ampezzo oraz rejony Val Ghërdina/Grödental/Val Gardena, Alta Badia, Canazei, Reba/Arabba, Madonna di Campiglio, gdzie odbywają się regularnie zawody o Puchar Świata. Dolomity posiadają również wiele letnich stacji klimatyczno-wypoczynkowych. Należą do nich między innymi: Sesto, San Candido, Corvara, Ortisei, Selva Val Ghërdina/Wolkenstein, Predazzo, Cavalese, Alleghe, San Martino di Castrozza.


*** Szlaki turystyczne***

  1. Tre Cime di Lavaredo To jedna z najbardziej obleganych tras w Dolomitach – przyznamy, że zupełnie nas nie dziwi jej popularność wśród turystów. Jest wręcz idealna dla osób początkujących. Szlak prowadzi wokół trzech charakterystycznych szczytów, które są tak naprawdę symbolem Dolomitów. Trasa jest stosunkowo łatwa, a przy tym zachwyca. Na przystankach czekają na Ciebie przepiękne widoki na góry oraz malownicze doliny. Cała pętla Tre Cime di Lavaredo zajmuje około 3-4 godzin, co czyni ją idealnym wyborem na jednodniową wycieczkę, po której możesz się zrelaksować.
  2. tre
  3. Lago di Braies Lago di Braies, znane również jako Pragser Wildsee, to jedno z najpiękniejszych jezior górskich we Włoszech. Spacer wokół jeziora to łatwa trasa, która zachwyci każdego turystę – lubimy w niej to, że jest bardzo przystępna. Często spotykamy na niej rodziny z dziećmi, a także miłośników aktywnego wypoczynku, którzy w przerwie od trekkingu urządzają sobie pikniki z widokiem na taflę jeziora.
  4. lago
  5. Val di Funes Ta spokojna dolina z łatwymi szlakami trekkingowymi prowadzi przez pełne uroku i niepowtarzalnego charakteru łąki i lasy. Jednym z najpopularniejszych punktów jest kościółek Św. Jana w Ranui, który stanowi wspaniały punkt widokowy. Ta trasa jest doskonała dla osób, które chcą cieszyć się pięknem natury bez ogromnego wysiłku!
  6. valdi funes
  7. Alta Via 1 Ta trasa to taki klasyczny szlak trekkingowy w Dolomitach. Ma łączną długość około 120 kilometrów i prowadzi przez różnorodne krajobrazy — od zielonych dolin po skaliste szczyty. Trekking na Alta Via 1 wymaga dobrej kondycji fizycznej i doświadczenia w poruszaniu się po górskich ścieżkach. Cała trasa zajmuje około 10 dni, ale można również wybrać krótsze odcinki, by nacieszyć się pięknem Dolomitów w swoim tempie i czasie.
  8. alta via 1
  9. Sentiero del Monte Paterno Ten szlak to świetna możliwość poznania historii Dolomitów. Trasa prowadzi przez tunele i okopy z czasów I wojny światowej, co na pewno docenią miłośnicy historii. Ale musimy zaznaczyć, że trekking wymaga umiejętności wspinaczkowych i jest rekomendowany dla osób z doświadczeniem w górskich wędrówkach.
  10. paterno
  11. Via Ferrata delle Bocchette Via Ferrata delle Bocchette To jedna z najbardziej spektakularnych tras typu via ferrata, czyli o charakterze wspinaczkowym, w Dolomitach. Ścieżka prowadzi przez wąskie kładki i stalowe liny, a cały czas towarzyszyć Ci będą niesamowite widoki na doliny i szczyty. Via Ferrata delle Bocchette jest przeznaczona dla zaawansowanych turystów z doświadczeniem wspinaczkowym i odpowiednim sprzętem
  12. bocchette


    Bioróżnorodność roślin była głównym argumentem do stworzenia na tych terenach parku narodowego, które od XVIII wieku były już odwiedzane przez botaników. Wyróżniono około 1500 przykładów roślin naczyniowych i chociaż sam park nie może się pochwalić dużą liczba gatunków endemicznych jak w przypadku innych rejonów Alp, to jednak wiele gatunków występujących na jego obszarach jest rzadkich w tym: Delphinium dubium, Lilium carniolicum, zarzyczka górska, Astragalus sempervirens, Alyssum ovirense, Rhizobotrya alpina czy Campanula morettiana.


    koza

    *** Fauna i flora ***

    Z drzew należy wymienić dęby i graby (występujące do 1200 m n.p.m.) oraz buki, jodły, sosny czy modrzewie.

    Park jest również domem dla wielu gatunków zwierząt w tym ssaków, ptaków (114 gatunków), gadów i płazów (około 20 gatunków) oraz owadów w tym blisko 100 gatunków motyli i 50 gatunków z rodziny biegaczowatych

    Z ssaków: kozice, których populacja wynosi od 2000 do 3000 sztuk, sarny, jelenie, zając bielak, lisy, borsuki, gronostaje, mustele, czy Martes. Z ptaków występujących w parku: głuszec zwyczajny, cietrzew zwyczajny, jarząbek zwyczajny, orzeł przedni, pomurnik, dzięcioł czarny czy pardwa górska